- Poliklinika i Laboratorija na Lionu
- Obavezna najava
- Analiza hormona štitne žlezde FT3, FT4 i TSH
- KKS + glukoza, lipidni status, AST, ALT, urea, kreatinin i gvožđe
Ponuda obuhvata:
- analizu hormona štitne žlezde FT3, FT4 i TSH
- KKS
- glukoza,
- lipidni status,
- AST,
- ALT,
- urea,
- kreatinin,
- gvožđe
Poremećaj rada štitaste žlezde je među najčešćim endokrinološkim oboljenjima u ljudskoj populaciji. Smatra se da se neki vid poremećaja funkcije štitaste žlezde nalazi kod 5-10% stanovništva, dok se morfološke promene u vidu čvorova, cisti, pseudočvorova ili kalcifikacija nalaze kod gotovo 30% opšte populacije.
Štitasta žlezda je odgovorna je za sintezu i lučenje hormona trijodtironina (T3) tetrajodtironina (T4), dok se njen rad nalazi pod kontrolom hormona hipofize tireotropina (TSH).
T3 i T4 su odgovorni za regulaciju brojnih procesa u organizmu, a pre svega onih koji se tiču metabolizma, te rasta i razvoja gotovo svih tkiva i organa. Hormoni štitaste žlezde se u cirkulaciji nalaze u najvećoj meri vezani za belančevine krvi, dok je jedan manji deo nalazi slobodan (FT3 i FT4).
Najčešći poremećaji rada štitaste žlezde su njena smanjena funcija (hipotireoza) i povećana funkcija (hipertireoza).
Simptomi poremećaja rada štitne žlezde
Osnovni simptomi smanjenog rada štitaste žlezde su umor, malaksalost, usporenost, depresivno raspoloženje, emocionalna labilnost, nepodnošenje hladnoće, zaboravnost, nespecifični bolovi u mišićima, uključujući i bolove u grudima i otežano disanje. Dolazi do opadanja kose, porasta telesne težine, pojave otoka oko očiju (očnih kapaka), te šaka i stopala. Koža je suva, bleda, zadebljala, perutava. Pacijenti mogu imati usporen rad srca, zatvor, dok se u laboratoriji često nalaze povišene vrednosti holesterola.
U slučaju pojačanog rada štitaste žlezde najčešći simptomi su nervoza, pojačano znojenje, nesanica, tremor (podrhtavanje) prstiju šaka, učestale stolice, nepodnošenje toplote, te gubitak u telesnoj težini (uz normalan ili pojačan apetit). Koža je vlažna i topla.
Poremećaji funkcije štitaste žlezde se mogu lako otkriti određivanjem nivoa hormona u krvi, dok je za utvrđivanje uzroka poremećaja funkcije često potrebno određivati i nivoa antitela usmerenih na pojedine delove ćelija štitaste žlezde (antiTPO At, anti TG At, anti TSH-R At). Poremećaji morfologije štitaste žlezde najednostavnije se dijagnostikuju ultrazvučnim pregledom.