- 24h holter EKG-a
- Tumačenje dobijenih parametara
- Preporuka za eventualnu terapiju
- SB Medic ordinacija na Slaviji
Elektrokardiogram ili EKG je važan deo početne procene pacijenta koji se sumnja da ima problem sa srcem.
Male lepljive elektrode se postavljaju pacijentu na grudi, ruku i nogu. Žice se koriste za povezivanje pacijenta na EKG aparatom. Neophodno je da pacijent bude miran, dok medicinska sestra ili tehničar snima EKG.
Električna aktivnost srca obrađuje EKG aparat, a zatim se štampa na specijalnom papiru grafu.
Potrebno je nekoliko minuta da se primenjuju EKG elektrode, a jedan minut stvarnog snimanja.
Elektrokardiogram je kratak zapis električne aktivnosti ćelija srčanog mišića, na papiru. Najčešće je sastavni deo internističkog pregleda.
EKG je izuzetno bezbedan i ne nosi sa sobom nikakav rizik za pacijenta. U retkim slučajevima, neki ljudi mogu da razviju iritaciju kože od elektrode lepkom, ali nema ozbiljne alergijske reakcije.
Jedina priprema za EKG je da pacijent nosi odeću koja omogućavaju lak pristup grudima. Grudi mogu biti očišćene sa alkoholom da se obezbedi dobar električni kontakt sa EKG elektrodama. Kod muškaraca sa maljavim grudima, male površine će morati da se obriju, kako bi se obezbedio adekvatn kontakt kože sa elektrodama.
EKG može da pruži važne informacije o srčanom ritmu pacijenta, prethodno srčanom udaru, povećanoj debljini srčanog mišića, smanjenom dovoda kiseonika u srce itd.
Neke od primena EKG-a:
- EKG je zlatni standard u dijagnozi srčanih aritmija
- Nalaz EKGa utiče na terapiju i procenu rizika kod bolesnika sa sumnjom na akutni infarkt miokarda
- Pomaže u dijagnostici poremećaja elektrolita (npr. hiperkalemija i hipokalemija)
- EKG se koristi u skriningu za ishemijsku bolest srca u ergometriji
- EKG može biti povremeno koristan u nesrčanim bolestima kao što su plućna embolija i hipotermija
SB Medic specijalistička internistička ordinacija:
U internističkoj specijalističkoj ordinaciji SB medic preglede obavlja stručni tim lekara iz oblasti interne medicine. Obavljaju internističke preglede koji podrazumevaju: anamnezu, fizikalni pregled, merenje krvnog pritiske, EKG, ultrazvučni pregled i dijagnostiku, predlog laboratorije i određivanje terapije prema potrebi. Pored toga, rade i spirometriju i osteodenzitometriju